Szösszenetek

Egy Egyesület hétköznapjai egy játékos szemszögéből, aki tulajdonosként az elnöki székből is figyeli a történéseket és küzd a hatalom a nép és saját maga árnyékában. Ha beleolvasol jössz rá: soha nem a játékos izzad meg igazán...

Friss topikok

  • Borshow: Nem csak, hogy rossz a szemlélet, de a legrosszabb irányban haladunk. Bár a teljes megtisztulás el... (2010.02.15. 16:42) ...szféra...pénz...alkalmazott...ÉLET
  • Doda* (törölt): "Az én mellkasomba tette belé a szívet a teremtő, leküldött az emberek közé vele. Én, én nem tudta... (2010.02.09. 09:54) igazságérzet
  • Scarlett9: Örülök, h írtál róla..csak sajnálom, h kellett :( (2010.01.27. 20:59) Egy éve, hogy elment
  • Borshow: "valakit, akit nem ismerek, de blogírásra teremtettek" Csak kb annyira ismerted félre a csókát, m... (2010.01.06. 10:44) Re: 2009
  • Doda* (törölt): Óóóóóóóó, mindannyiótoknak: BÚJJÉG! :) :) :) (2009.12.29. 22:26) Szóbeszédről, tiszteletről

Egy éve, hogy elment

2010.01.11. 21:55 - GySE

Igazából az én hibám.

 

Amikor az első bejegyzések között írogattam az okokat, hogy miért kellett nekem a vállamra venni ezt a terhet, picit csaltam. Kihagytam – szándékosan – a legfőbb, legjelentőségteljesebb magyarázatot, amit tenyér vakarva sem írtam le. Talán nem voltam kész rá. Talán most sem vagyok.

5 perc lehetett hátra, nagyon el voltunk fáradva, de ami eddig történt is már egy kisebb csoda. Nem akarom elkiabálni, mert hátra van még belőle. De, de, de elérem, basszus hosszú, fut a kapus… Széttárja a kezeit, hogy elengedje a labdát, még van 3 méteeeeer, meg van! Átvenni nincs idő, belsővel passzolok és hiába csúszik a kapus, de nem hiába a labda, átgurul a vonalon… 4:3. Talán valamelyik összefoglalóban láthattam, de lehet, hogy csak ez tűnt a legkézenfekvőbbnek, irány a szögletzászló, kikapni a helyéről a rudat, szembefordulni a feléd szaladó csapattársakkal és csak lengetni. Lengetni...

Történelmet írtunk, GySE – Csorna félidő 0:3 ; vége 4:3

 

Nem jött el, régebben eltekert a pályára, az volt az otthona, de valami megváltozott benne. Nagyon érdekelt, de gondoltam ráérek majd egyszer megkérdezni.

 

Az asztal nem volt nagy, még kihúzva sem. 11-en ültük körbe hétről-hétre. Ez a hétvége különleges lesz – gondoltam. Azt szerettem volna, hogy anyuék vezessék fel a meccset. Hogy mekkora hihetetlen nagy tehetség vagyok, hogy pár év és a cipőmet fogják edzés után súrolni a Barcelonánál. – mindig így ejtette: Barccellóna –

4gól, érted?!?! A sztori végén rám nézett, majd vissza anyura és azt mondta neki: „Ez a gyerek soha nem lesz futballista”. Ne mondj ilyeneket – reagálnak szemet forgatva, de már késő!!!  „Ez a gyerek soha nem lesz futballista” „Ez a gyerek soha nem lesz futballista” „Ez a gyerek soha nem lesz futballista” „Ez a gyerek soha nem lesz futballista” „Ez a gyerek soha nem lesz futballista” „Ez a gyerek soha nem lesz futballista” „Ez a gyerek soha nem lesz futballista” „Ez a gyerek soha nem lesz futballista”.

Nem az a baj, hogy igaza lett, hanem az, hogy húzott egy falat közénk, amelyet attól a naptól kezdve nem lehetett áttörni. Ezt a falat a megfelelni akarás tégláiból építette, kötőanyagként pedig saját génjei degenerálódását használta meghintve minden sort vastagon büszkeséggel. Utáltam ezért!!!

 

Kérsz lecsót? Imádom a lecsót. És paradicsomot? Azt is imádom. Csak azt felejtettem el, hogy nem a lecsóban. Gondoltam majd utána megesszük vagy valami. Ő pedig dupla paradicsomot rottyasztott a tojás közé. Én pedig kiválogattam, mert utáltam a lecsóban azt a megfonnyadt szart. Hogy akarsz így százat fejelgetni egyhuzamban? Még ki sem mondta, már lenyeltem, igaz, könnybe lábadt a szemem a feltörni igyekvő ingertől.

Mert szerinted régen voltak ilyen csavaros fogak? Én ha belepusztulok sem megyek el ahhoz a fogorvoshoz, hiába Angyal még a neve is. El nem megyek. De hát hatalmas a lyuk, látszik, ha mosolyogsz – közben nézi magát a tükörben és igyekszik úgy mosolyogni, hogy ne látszódjon – enni sem tudsz Tőle normálisan. Ezt figyeld – mondta. Fogott egy bicskát, lement a pincébe és jöttében leült a teraszon háttal Nekünk. Mi addig hangosan győzködtük, hogy ne gyerekeskedjen. Megfordulván egy megpucolt krumpli volt a kezében – amiből anyu csinálta neki a legjobb burgonyapürét (malter-nak hívta) – és mikor kérdőn néztünk rá, Ő elmosolyodott. A lyuk pedig művészien kifaragott kockával lett betömve…

 

 

Szösszenet: Tőle tanultam römizni. Ha nyáron ott voltam, nem telt el nap úgy, hogy ne játszottunk volna egyet-kettőt. 5 játszmáig tartott a parti, én a lapokat még két kézbe fogtam, így hendikeppel indult. Több év után már az érintésektől és a zsírtól, tüsszentésektől a kártyák többszörösükre vastagodtak, de sosem szóltam, mert nagy részét már hátulról megismertem. Ez a játék szempontjából pusztán ferdítés, hiszen pár lap ismerete tulajdonképpen lényegtelen a játék kimenete szempontjából. Anyuék karácsonyra a megkérdezésem nélkül vettek neki egy pakli kártyát, éreztem, ahogy 10 évesen megfordult velem a világ, ajaj, bajban az előny. Aztán egy unalmas, kártyázós délutánon életem legnagyobb leckéjét tanultam meg. A még friss lapok szokatlanul csúsztak és egy óvatlan mozdulat folytán beleesett a híres Jolly az ölembe. Én pedig – eluralkodván rajtam a Gonosz – egy mozdulattal a fenekem alá csúsztattam. És gyilkos szemekkel vettem észre a legalsó lap bohóckalapján villogó „J”-t. Ment a másik után.

Leosztva a 14-15 lapot megfogtam a kezembe lévő kettő semmire kellőt és készen álltam a cserére. Egy pillanat törtrésze alatt kicseréltem őket, de talán a kanapé mozgása miatt a lehajtott fejére pillantva látom, hogy a szemüveg felett egyenesen rám néz. Sosem felejtem el azt a nézést. Gondoltam történt már ilyen, na bumm. A srácokkal is zsugáztunk, becsúszik az ilyen, a másik megmond anyukájának és tíz perc múlva égve a vágytól már viszi is a Lamborghinim azt a nyavalyás Porsche-ját.

Sajnos nem így történt.

Összecsukta a lapokat, letette, levette a szemüveget és kisétált a szobából.

SOHA TÖBBET NEM KÁRTYÁZTUNK…

 

Látom, ahogy fentről néz és felrémlik, mikor valami olyat tennék, ami ferdítve szolgálná az érdekeimet másoknak csak a leghalványabb auráját távolról karcolván, hogy bassza meg, mit ér a siker, a győzelem, ha zamata olyan keserű, mint az ecet és nem azért köpködsz, hogy elfeledd az ízét, hanem hogy megutálván Téged könyörüljenek meg és engedjenek veszíteni. Pedig vannak dolgok, amiket már rég elvesz(í)tettél...

 

Azt mondták, nagy ember volt. Soha sem ismertem igazán, túl nagy volt a családja ahhoz. Focisták százai tanultak tőle, nem csak dekázni. Szeretett mindenkit, pedig sokan nem érdemelték meg. /ismerős mondat, nem?/ edzésnaplóját olvasva - amit még rám hagyni sem volt ideje – látom, hogy ezred másodpercre törődött mindenkivel. De azt csak az utókornak írta, minden a fejében volt.

Minden történetét kívülről ismerem, minden meccset százszor mesélt el, de Istenem még egyszer az Életben, egyszer, csak utoljára, meghallgatnám…

 

Egy éve, hogy elment.

 

Igazából az én hibám.

18 lehettem, amikor egy nap arra terelődött gondolatom, hogy alig él körülöttem valaki, akinek mind a négy nagyszülője él. És végre találtam valamit, amiben különleges voltam! Onnantól hihetetlen jó érzéssel töltött el a tudat, hogy vannak. Sokszor idétlenül bambán néztem őket, ahogyan egymással beszélgetnek négyesben és ha valamelyik észrevette csak egy szemrángással jeleztem, hogy örülök a létének.

Amikor apai nagyapám pár éve kórházban volt megfogadtam, hogy minden este lefekvéskor gondolok a szeretteimre. Napok alatt úgy belém ivódott, hogy észre sem vettem. Amikor nagyon sokat iszom – cenzured by Yomagam – van úgy, hogy megígérem, hogy küldök egy-egy üzit, hogy jól vagyok, ne aggódjanak otthon a lányok. Ez az eset erőteljesen konvergál a nullához, de mindig takarózhatok a szándékkal, miszerint én ajánlottam fel digitalizált mini helyzetjelentésem, de hát a térerő makacs dolog… Viszont a legszédítőbb paplan-érkezésem alkalmával sem felejtem el, hogy képzeletben egy nagy öleléssel adjak hálát azoknak, akik vannak Nekem. Különösen a nagyszülők. Talán a tizenpárév hátrány, de semmiképp sem a prioritás miatt Ő mindig a végére került. Utoljára, már-már elkapkodva vettem Tőle búcsút nap, mint nap. Gondoltam erős, gondoltam ép, láttam jó húsban van, láttam vidám és kiegyensúlyozott. Két nap elég volt a tüdőgyulladással vegyült infarktusnak, hogy ledöntse és további öt nap Nekünk, hogy a sok cső és csipogás közepette elmondjunk neki mindent, amit addig nem tettünk meg.

Soha nem csináltam róla egyetlen egy fényképet sem, de karácsonykor vagy százat. Amikor még egészséges volt. Kegyetlen dolog, de talán utoljára ennyit még tudott adni. Annyit sajnos nem, hogy a dédunokáját kezébe foghassa. Pedig a temetésen már az új élet bármelyik pillanatban való megfogantatása miatt egyedül álltam a koporsója szélén. Papa, pár napot kellett volna várni, hiszen Te éveket vártál rá. Pár kurva napot, hogy egyszer megsimogathasd...

 

Szeretlek Ottó bácsi, Szeretlek Papa.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://gyse.blog.hu/api/trackback/id/tr411664940

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Doda* (törölt) 2010.01.16. 21:54:25

Előljáróban annyit, hogy kb.15 évvel ezelőtt "született" ez az iromány, akkoriban egy kisebb csoportban, barátokkal azt játszottuk, hogy találomra leemeltünk a polcról 4 könyvet, felcsaptuk, s ráböktünk egy sorra....4 könyv, 4 sor, s ebből kellett esszét, novellát írni, s annak a 4 sornak pontosan, változtatás nélkül szerepelnie kellett benne! Ezeket a szövegben idézőjelek között látod majd!

"Valóságos téli vízözön volt a Salinas völgyben, csodálatos, csapadékos tél."
Itt húzódott meg nagyapám csöppnyi háza. Már rég nem élt, de én mégis évről évre ellátogattam ide úgy, mint annak idején. Éjjelente kimentem a rétre, mely ilyenkor a senkiföldje volt. Kedvenc helyem. A földek egyetlen, zölden hullámzó vízhez voltak hasonlatosak, s párolgó illatuk betöltötte a teret. Itt szakítottam meg utamat, ide vonultam el a világ zajától. Úgy éreztem eggyéválok az éggel, földdel. Néztem az eget...Határtalan volt a világ! Hatalmasnak és picinynek lenni egyazon pillanatban. Csodás lehet annak, aki már átélte. Én még sosem, vagy talán... csak gyermekkoromban. Mostanában picinynek éreztem magam a bűntudattól. A bűntudattól, mely több ezer napja gyötörte testemet és lelkemet, valósággal az őrület határára taszítva engem.
Nagyapám kedves ember volt. Figyelmes, érdeklődő, jóságos, de rendkívül öntörvényű. Minden nyarat együtt töltöttünk. Jártuk a vidéket, figyeltük a természetet, hatalmas szőlőültetvényeken haladtunk át, amelyek végtelenbe vesző soraikkal valóságos szőlő-óceánt sejtettek. Éjszakánként pedig kimentünk a rétre. A szakadékokkal tarkított térség hangulata pillanatonként változott aszerint, hogy az égen a felhők és a csillagok játékából éppen melyik került ki győztesen. "Sokszor kutatva nézett szét, de nem látott senkit." Ez volt a mi titkos kis helyünk. Gyermek-életem legnagyobb titka. Hogy mitől volt ilyen varázsos ez az összetartozás? Azt hiszem attól, hogy nagyapám megosztotta velem, a csendjeit. Hol könnyed, máskor meg nehéz csendeket. Olyan kellemes kábulatba ringatott, hogy titkon azt kívántam: mindez örökké tartson. Ma is beleborzongok, ha ezekre gondolok.
De ez is, mint minden titkos összetartozás törékenynek bizonyult.
Idővel a csendek elfogytak, minden szépségüket magukhoz láncolva, elillantak a közelünkből. Utána már semmi sem volt ugyanolyan. Minden megváltozott, s velük együtt én is. Próbáltam válaszokat keresni a miértekre, de mikor megtaláltam a számomra tetszőket...azzal lett vége végérvényesen, és visszafordíthatatlanul a kettőnk barátságának.
Egyesek, tapintatosak és tapintatlanok, jóindulat által vezéreltek illetve rosszindulattól fűtöttek, figyelmeztettek: De nincs igazad!,s persze mindenki elhalmozott válogatott jótanácsaival. Én erre azt feleltem:"Csak épp fenntartom a jogomat ahhoz, hogy egyéni véleményem legyen."
Végetért hát a kaland, az út, melynek során valami megmagyarázhatatlan kötelék alakult ki kettőnk között, s melyről akkor még úgy gondoltam soha el nem fogy vagy szakad, hisz az idők végezetéig a MIÉNK.
Hosszú időn át nem hallottam felőle. Hiányzott, de áttörhetetlen falként ott magasodott saját elképzelésem, melyről - kezdetben talán nem is biztosan, de később már igen - tudtam: IGAZ. Emlékszem a nyár végén jártunk. Enyhült a forróság, leérett a dinnye, duzzadtak a tőkén a szőlőszemek mikor hír jött felőle. A boríték fekete volt. Olyan fekete, mint nagyapám szeme. Múltak a napok, hetek, mire felbontottam.
A szöveg rövid volt, tömör és helytelen: Meghat. A szomszédasszonya küldte, aki csekély értelmi képessége mellett, a természet más adományával is szűköcskén rendelkezett, bár ez a finom megfogalmazás, ugyanis rendkívül ronda teremtés volt!
Volt egy másik boríték is. A címzés értelmes ember kézjegyéről árulkodott. Belsejében egy újságcikk lapult. Nagyapámról.
Legalább ezerszer megnéztem ezt a (helytelenül kapart) hat betűt, s egyszer már az újságcikket is. "Újra elolvastam a cikket az elejétől a végéig." Kitárult a kapu, mely az igazság ösvényére vezetett, mely megadta a helyes választ évekkel azelőtti kérdéseimre.
Pillanatok alatt megteltek a szemeim könnyekkel, s áradtak végeérhetetlenül. Nem is tudtam mi volt, amit éreztem. Nem tudtam, és biztosan nem tudhattam, hogy vajon egész életemet el fogja-e kísérni. Ma már tudom, hogy igen, örökre velem lesz, hogy fájdalmas emléke mindig eszembe juttassa, hogy bár a legkönnyebb az az ösvény, amely mást kiált ki bűnösnek, de a legértékesebb: saját ösvényünk megtalálása.
Azóta minden évben ellátogatok oda. Mindig az esős évszakban. Azt szerette a legjobban.
Ahogy én is.

Scarlett9 2010.01.27. 20:59:55

Örülök, h írtál róla..csak sajnálom, h kellett :(
süti beállítások módosítása